Naše společnost Kartografie HP s.r.o.

Naše mapy Jeseníky

Naše firma KARTOGRAFIE HP s.r.o. se zabývá výrobou plastických, pohledových a panoramatických map, lentikulárních map a pohlednic a také vlastní tvorbou podrobných turistických map v měřítkách 1:25000 až 1:15000. Sídlíme v Jičíně - Denisova ul. 504 (mapku najdete v Kontaktech ).

Začátek byl v době studií v oddíle orientačního běhu Pardubice. V té době to byl mladý sport, který se samozřejmě neobešel bez map. Tehdy bylo map pro orientační běh málo, a tak se nejenom trénoval běh, ale také se mapovalo (a pak se mapy ručně kreslily). Zpočátku jen doma, potom i v zahraničí - to je tam, kde orienteering „frčí“ nebo tam, kde ho nadšenci pro orientační běh prosazují. A pak jsme se dostali k zajímavému švýcarskému software OCAD. Tento program silně ovlivnil českou kartografii posledních 25 let. Drtivá většina běžně užívaných autoatlasů a turistických map České i Slovenské republiky je kresleno právě tímto OCADem.

Dalším významným mezníkem bylo seznámení s programem ATLAS - DMT (stejnojmenné firmy Atlas s.r.o. z Prahy) na výstavě INVEX v Brně. Software ATLAS DMT nám umožnil vytvářet zobrazení 3D modelu terénu a ten pak použít u pohledových (panoramatických) map, animací apod. Veškerá trojrozměrná data jsou zpracována v souřadnicových systémech. Základem jsou klasické vrstevnice pro objektivnost zobrazeného terénu.

A ještě něco přinesl ATLAS DMT – myšlenku pustit se do výroby plastických map vakuovým tvarováním. Výsledkem jsou první plastické mapy v ČR od 60. let 20. století. 

Jako datový základ využíváme vlastních dat a kvalitních aktualizovaných kartografických dat firmy SHOCart s.r.o. Ostatně – zakladatelé této kartografické firmy jsou také od mládí příznivci orientačního běhu a nutno dodat, že veškerá kartografická díla této firmy jsou kreslena software OCAD.